Iva Janžurová si zahraje Teroristku. Slušnou dámu, která se naštve

Iva Janžurová si zahraje Teroristku. Slušnou dámu, která se naštve

Filmová nadace udělila na půdě karlovarského festivalu čtyři ceny pro nejlepší scénáře chystaných projektů. Jednu z nich si odnesl Radek Bajgar, tvůrce úspěšné tragikomedie Teorie tygra, za projekt nazvaný Teroristka. Titulní roli si zahraje Iva Janžurová.

„Je to příběh starší dámy, velmi slušné a zdvořilé, která čelí pocitu, jenž občas zažije každý. Totiž že potkal člověka tak arogantního, že by ho snad nejradši zabil. Samozřejmě to neuděláme, ale moje hrdinka tuhle hranici překročí,“ řekl Bajgar, který bude svou předlohu také sám režírovat.

Teroristka získala od Filmové nadace dvě stě tisíc korun, ještě o třicet tisíc více si shodně odnesly scénáře dvou autorek, které na místě zjistily, že mají i společnou paní na hlídání dětí. Lucie Konečná, dosud podepsaná hlavně pod televizními seriály, uspěla s příběhem Karavan. „Vypráví o tom, že tradiční model rodiny se mění. Že když (muž) miluje dvě ženy a dohodnou se, mohou žít všichni dohromady,“ naznačila vztahy svých hrdinů, kam patří i gay nebo vozíčkář.

Lucia Klein Svoboda, která nedávno debutovala dramatem Pírko, vyhrála s projektem Jako v ráji, jeho téma popsala jako střet křesťanské a muslimské kultury v Evropě. Konečně sto dvacet tisíc korun dostal Jaroslav Žváček za scénář s názvem Nikdo nikde nikam nic, což je portrét cynika, který v sobě najde trochu citu; autor slíbil i „trochu srandy“.

V příštím kole soutěže přibude nová kategorie pro autory do 33 let, kteří ještě za sebou nemají žádný natočený scénář. Mohou se však nadále hlásit i do hlavního společného pole. „Jména ani věk autorů při četbě látek neznáme,“ připomněl za porotu Ivo Mathé, podle něhož se úroveň textů „jemně zvýšila“. Letos jich četli přes stovku se širokým žánrovým rozpětím, od historických eposů před pohádky a sci-fi až k muzikálům.

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/ceny-filmove-nadace-2017-0ue-/filmvideo.aspx?c=A170703_133243_filmovy-festival-vary_ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *